Kategorie

biżuteria: sutasz i koraliki

Modna biżuteria – zrób ją sama!

Podążasz na trendami, a jednocześnie marzysz o czymś unikatowym? Spróbuj stworzyć biżuterię od podstaw. Modelina, sutasz, drut… Technik jest naprawdę mnóstwo. Poznaj te najpopularniejsze i sprawdź, czym się charakteryzują!

Modelina

Kiedy byłaś małą dziewczynką, zapewne lepiłaś figurki z modeliny. Teraz możesz odświeżyć swoje umiejętności – biżuteria wykonana z masy plastycznej będzie naprawdę uroczym dodatkiem. Dzięki modelinie, przy odrobinie wprawy, stworzysz malutkie elementy: kwiaty, zwierzątka czy inne fantazyjne rzeczy. Potem wystarczy je utwardzić w wysokiej temperaturze, polakierować i połączyć z biżuteryjnymi komponentami. Jeśli marzyłaś o kolczykach w kształcie małych kotków albo słodkich muffinek, pora chwycić do ręki masę modelinę! Biżuterię, jaką wyczarujesz, możesz swobodnie nosić do casualowych stylizacji.

Sutasz

Sutasz to wąski pleciony sznurek z jedwabiu lub wiskozy, który wykorzystuje się do niezwykle wyrafinowanej techniki tworzenia biżuterii. Cały trik polega na obszywaniu i oplataniu sznureczkami kaboszonów (okrągłych lub owalnych kamyczków) – w efekcie powstają misterne wisiorki, breloki i kolczyki zachwycające połyskiem kamieni oraz skomplikowanym ułożeniem sznureczków. Najpierw należy zaprojektować swój wzór oraz przygotować bazę z filcu lub cienkiej skórki, do której przykleisz kaboszon. Następnie musisz oplatać i przyszywać sutasz w wybranych kolorach. Kompozycję warto urozmaicić kolejnymi koralikami i sznureczkami, dzięki czemu będzie wyglądać okazale. Biżuteria z wykorzystaniem sutaszu jest piękna, choć wymaga mnóstwo czasu i cierpliwości. Duże ozdobne kolczyki czy szerokie bransolety z sutaszem i koralikami możesz zakładać nawet do wieczorowych kreacji.

Wire-wrapping

Podobają Ci się plecionki? Może przypadnie Ci do gustu biżuteria wykonana techniką wire-wrappingu? W jej przypadku ozdoby wykonujemy poprzez łączenie i owijanie metalowych drutów różnej wielkości bez konieczności stosowania lutownicy. Wire-wrapping pozwala tworzyć misterne i przestrzenne kompozycje. W dodatku, jeżeli użyjesz srebrnego drutu i dobrej jakości kamieni, możesz liczyć na trwałość. Oprócz zakupienia koniecznych materiałów, technika ta wymaga kilku narzędzi, wyobraźni przestrzennej i wytrwałości, gdyż wielogodzinne wyginanie drucików może być czasem bolesne dla naszych palców. Niemniej, efekt wynagrodzi Ci wszystkie trudy.

Filcowanie

Oryginalne i miękkie ozdoby możesz uzyskać dzięki technice filcowania, która jest jedną z najstarszych metod wyrobu biżuterii. Do stworzenia naszyjnika czy kolczyków będziesz potrzebować wełny czesankowej (znajdziesz ją w setkach barw w sklepach dla hobbystów i plastyków) oraz konkretnych narzędzi, w zależności od wyboru techniki. Filcowanie możesz robić z użyciem wody albo bez (przydatny będzie wtedy zestaw igieł). Technika na mokro pozwala uzyskać płaskie i gładkie ozdoby, natomiast obrabiając filc na sucho możesz liczyć na przestrzenne kompozycje w różnych wielkościach. Biżuteria z filcu świetnie pasuje do sweterków, jeansowych kurtek czy lekkich sukienek w stylu boho.

Decoupage

Chcesz mieć kolczyki, bransolety i wisiorki z ciekawym nadrukiem? Zastanów się nad decoupage. Technika ta nadaje się nie tylko do dekorowania mebli, ramek i kuferków – świetny efekt uzyskasz wytwarzając w ten sposób biżuterię. Wystarczy tylko na bazę z drewna, metalu, szkła czy plastiku naklejać elementy wycięte z serwetek lub papieru. Dzięki temu uzyskasz efekt idealnego rysunku. Biżuteria z wizerunkiem Marylin Monroe, perfekcyjnym kwiatowym nadrukiem albo nostalgicznym motywem retro oczaruje swoim niepowtarzalnym stylem i urozmaici nawet najprostszą kreację.

Fot.: Shutterstock

Napisz do autora: justyna.majerska@allani.pl

Wielbicielka mody, nie tylko współczesnej, ale i dawnej. Wolny czas najchętniej spędza przy maszynie do szycia, dzięki której urzeczywistnia swoje kostiumowe projekty. Lubi rowerowe wycieczki, literaturę historyczną i gorącą czekoladę.